Hämeenlinna Tigers Ry on 4.5.2018 perustettu amerikkalaisen jalkapallon seura.  Seuran alaisuudessa toimivat Hämeenlinna Tigers Juniorit sekä Hämeenlinna Tigers Women -jaostot.

Hämeenlinna Tigers Ry tarkoitus on tarjota Hämeenlinna seudun lapsille, nuorille sekä naisille mahdollisuus harrastaa amerikkalaista jalkapalloa sekä olla mukana amerikkalaisen jalkapalloilun kansallisessa toiminnassa sekä kehittämässä sitä.

Enemmän kuin urheilua – tämä on elämäntapa

Hämeenlinna Tigersin jäsenenä olet osa isoa Tiikeriperhettä. Tämä on elämäntapa, joka yhdistää perheet mukaan toimintaan. Harrastukseen kuuluu harjoittelun ja pelien ohella paljon muutakin. Vietämme yhdessä aikaa lajitapahtumien lisäksi myös erilaisten varainhankintatapahtumien merkeissä, joilla kerätään varoja toiminnan ylläpitämiseen. Pari kertaa vuodessa järjestämme myös Family Dayn johon kokoonnumme leppoisin mielin aikaa viettämään erilaisten virikkeiden muodossa.

Seuran tavoitteena on harrastajan ”pelaajapolun” rakentaminen amerikkalaisen jalkapallon harrastuksen aloittamisesta aina mahdolliseen huippu-urheiluvaiheeseen asti.
Tarkoituksena on tukea pelaajaa tavoitteissaan ja antaa hänelle oikeita toimintamalleja terveellisten elämäntapojen omaksumista varten.

Seurassa panostetaan laadukkaaseen valmentamiseen mm. valmentajien kouluttamisella ja huomioimalla pelaajien yksilöllisiä tarpeita niin kentällä kuin sen ulkopuolella.

Seuran yhteistiedot

Hämeenlinna Tigers Ry

Ratastie 4
13500 Hämeenlinna
Rekisterinumero: 221.661
Y-tunnus: 2923798-4

Laskutustiedot

Laskutus jaostokohtaisesti:

rahastonhoitaja@hmltigers.fi

juniorit@hmltigers.fi

women@hmltigers.fi

Seuran säännöt löytyvät täältä

Kotikentät

Ottelukenttä Kaurialan kenttä : Brahenkatu 4, 13130 Hämeenlinna
Ottelukenttä Hämeenlinna Urheilupuisto (Pulleri): Parolantie 56/Meijerikatu, 13130 Hämeenlinna

Seuran vastuuhenkilöiden yhteystiedot

Tigers hallitus 2019-2020

RooliNimiYhteystiedot
PuheenjohtajaHenna Hankapuheenjohtaja@hmltigers.fi
VarapuheenjohtajaAntti Silvolapuheenjohtaja@hmltigers.fi
SihteeriAleksi Kokkonentigers@hmltigers.fi
RahastonhoitajaMarjatta Heikkinenrahastonhoitaja@hmltigers.fi
JäsenKimmo Luokomaa
JäsenJenni Lehtonen
JäsenJenni Pelkonen
VarajäsenMiia Parkkari
VarajäsenKirsi Uusikivi

Media

Tigersin  logot ja mediaohjeet löydät täältä